Oslo-gruppe brøt lang tradisjon i sitt julemøte

Julemat, latter og god stemning preget årets julemøte i NEF Oslo den 15. desember 2025. Rundt 20 medlemmer – en fin blanding av erfarne krefter og yngre kolleger – samlet seg til en hyggelig førjulskveld.

Lutefisk har vært en fast del av julemøtet i mange år, men tradisjoner utvikler seg. Etter hvert har det blitt litt større avstand mellom lutefisktallerknene, og flere ønsker seg annen julemat. Samtidig hadde vi holdt julemøtet på Ekebergrestauranten i ni år, siden 2016, og i år var tiden moden for å prøve noe nytt.

Valget falt på Engebret Café – Oslos eldste restaurant – og det viste seg å være et svært godt valg. Vi fikk vårt eget rom, god service, velsmakende mat og rause porsjoner. Alt lå til rette for gode samtaler rundt bordet.

Som tradisjonen tilsier, valgte vi et mindre teknisk faglig innslag også i år. Lars Peder Nordbakken fra Civita holdt et engasjerende foredrag med tittelen «Vi kan ikke krympe oss gjennom et produktivt grønt skifte». Med bakgrunn fra næringsliv og som forfatter innen markedsøkonomi og entreprenørskap, utfordret han ingeniørene i salen.

Budskapet var tydelig: Skal vi lykkes med det grønne skiftet, må vi bygge videre på produktiv vekst og teknologisk innovasjon – ikke forbud og rasjonering. Et innlegg som både engasjerte og ga rom for ettertanke, og som satte en fin faglig ramme rundt et vellykket julemøte.